GODZINY OTWARCIA: poniedziałek – piątek: 8:00 – 20:00

Strona główna » Usługi » Endodoncja

Endodoncja
Mikroskopowa

Endodoncja obejmuje leczenie schorzeń miazgi.

Zmiana próchnicowa jest czasem tak zaawansowana, że bakterie i ich toksyny przedostające się z głębi ubytku do komory zęba wywołują stan zapalny miazgi lub doprowadzają do jej obumarcia. Skutkuje to przykrymi dolegliwościami bólowymi, a czasem również obrzękiem okolicznych tkanek. Zęby z takimi zmianami wymagają leczenia endodontycznego, które polega na dokładnym oczyszczeniu z zakażonej miazgi i opracowaniu kanałów korzeniowych przy użyciu specjalnych narzędzi ręcznych lub maszynowych. Kanały wypełnia się szczelnie przeznaczonymi do tego materiałami. 

Nasz gabinet oferuje Państwu:

 • Dzięki komputerowemu znieczuleniu całkowicie bezbolesne leczenie. LECZENIE KANAŁOWE NIE BOLI!
 • Leczenie kanałowe jest leczeniem precyzyjnym i wymagającym perfekcyjnej dokładności dlatego w naszym Centrum wykorzystujemy najnowocześniejszy mikroskop znanej firmy Carl Zeiss
 • Na miejscu jesteśmy w stanie przeprowadzić pełna diagnostykę RTG, dzięki cyfrowej jakości jest ona najbardziej precyzyjna i bezpieczna
 • wypełnienia z nowoczesnych materiałów kompozytowych najwyższej jakości, w pełni estetycznych, dzięki którym każda odbudowa jest trwała i wygląda naturalnie
 • Wykwalifikowany personel

lek. stom Jakub Lach

Absolwent Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, na Wydziale Lekarskim z Oddziałem Lekarsko – Dentystycznym. Dyplom uzyskał w 2015 roku. Pan doktor w Naszym gabinecie zajmuje się głównie leczeniem  kanałowym oraz protetyką. Specjalizuje się zwłaszcza w trudnych przypadkach leczenia jak: ponowne leczenie kanałowe(reendo), usuwaniem złamanych narzędzi z kanałów oraz zamykaniem perforacji przy użyciu materiałów MTA. Systematycznie poszerza swoją wiedzę, uczestnicząc w wielu kursach, sympozjach i szkoleniach.

lek. dent Konrad Korniluk

Nasz lekarz Konrad Korniluk w 2015 roku ukończył cykl prestizowych szkoleń z zakresu leczenia kanałowego Curriculum Endodontyczne 2015 przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Endodontyczne.Curriculum (około 150 godzin)został ukończony pomyślnie zdanym egzaminem oraz prezentacją swoich przypadków.Cykl szkoleń został przeprowadzony zgodnie z wytycznymi Europejskiego Towarzystwa Endodontycznego. 

lek. dent Ewa Ksoll

Ukończyła Oddział Lekarsko-Dentystyczny Wydziału Lekarskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Od tego momentu stale pracuje nad podnoszeniem swoich kwalifikacji zawodowych na kursach i konferencjach. Na co dzień zajmuje się stomatologią zachowawczą i mikroskopowym leczeniem endodontycznym. W leczeniu protetycznym stosuje nowoczesne techniki z wykorzystaniem skanera wewnątrzustnego w celu zapewnienia najwyższej precyzji wykonywanych procedur. W swojej pracy kładzie nacisk na niesienie profesjonalnej pomocy i dbam o przyjazną, komfortową atmosferę w gabinecie.

lek. dent Małgorzata Kotowicz Grzyśka

Ukończyła Wydział Lekarski z Oddziałem Lekarsko-Dentystycznym Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w 2008 roku. Po odbyciu stażu podyplomowego, realizowała szkolenie specjalizacyjne i w 2013 roku uzyskała tytuł specjalisty stomatologii zachowawczej z endodoncją. Współpracuje z naszym gabinetem od 2009 roku. Ciągle poszerza swoją wiedzę i podnosi kwalifikacje na kursach i szkoleniach. Zdobyte umiejętności systematycznie wprowadza do swojej pracy.

Korzysta z nowoczesnych rozwiązań tj. mikroskop, tomografia komputerowa, skaner wewnątrzustny.
W pracy zawodowej skupia się głównie na stomatologii zachowawczej, estetycznej i endodoncji. Leczy również dzieci.
Wyróżnia ją cierpliwość, dokładność, empatia.

Dowiedz się więcej

Często zadawane pytania oraz metody leczenia.

Obecnie rozwóstomatologii idzie w kierunku jak największej oszczędności tkanek zęba. Idą za tym także wymagania pacjentów ukierunkowane bardziej na zachowanie zębów niż na ich usuwanie i zastępowanie uzupełnieniami protetycznymi. Szanse uratowania zęba, którego miazga została chorobowo zmieniona przez drobnoustroje i ich toksyny daje nam endodoncja. 

Leczenie endodontyczne polega na usunięciu miazgi, która znajduje się wewnątrz korony i w korzeniach zęba oraz wprowadzeniu w jej miejsce specjalnego materiału. Materiał ten (gutaperka) podczas kondensacji czyli układania” go w kanale korzeniowym staje się plastyczny i z łatwością szczelnie wypełnia cały kanał, zapobiegając rozwojowi bakterii.

LECZENIE KANAŁOWE JEST NAJTAŃSZYM SPOSOBEM ZACHOWANIA ZĘBA, A PRZELECZONY KORZEŃ ZĘBA PACJENTA JEST NAJLEPSZYM IMPLANTEM.

W najlepszych ośrodkach na świecie powodzenie w leczeniu endodontycznym ocenia się na około 90%, a w przypadku powtórnego leczenia endodontycznego (gdy ząb był już w przeszłości bez powodzenia leczony i należy ponowić leczenie) szanse maleją i wynoszą 70-80%. Dzięki dzisiejszym możliwością leczenie kanałowe jest bardzo skuteczne. Najczęstszą przyczyną utraty zęba po leczeniu kanałowym jest uszkodzenie mechaniczne(złamanie zęba). Dlatego tak istotna jest odbudowa zęba bardzo często przy użyciu wkładu lub korony.

 • podstawową sytuację jest ból zęba występujący samoistnie to najczęstsza przyczyna. 
 • mogą wystąpić także sytuacje bez objawów bólowych w sytuacji kiedy czujemy “inaczej”zęba przy nagryzaniu. 
 • do martwicy miazgi może dochodzić w momencie gdy jest głębokie wypełnienie i nerw zęba z czasem obumiera(bezobjawowo) najczęściej takie sytuacje można wykazać tylko poprzez zdjęcie RTG 
 • zęby po urazach nawet po roku dwóch od urazu 
 • zęby które zmieniły swój kolor 

Odwieczne stwierdzenie wszystkich pacjentów relikt przeszłości. Obecnie dzięki KOMPUTEROWEMU ZNIECZULENIU oraz silnym środkom znieczulającym leczenie jest całkowicie bezbolesne. Warto jeszcze dodać, że po leczeniu kanałowym mogą wystąpić dolegliwości w postaci bólu na nagryzanie lub bólu samoistnego (czasami dość mocnego), który jednakże powinien ustępować w przeciągu kilku następnych dni. 

W leczeniu kanałowym często napotyka się na trudności. Mogą one być związane ze skomplikowaną budową anatomiczną, odkładaniem się złogów mineralnych tzw. obliteracja kanału, a także z nieprawidłowym leczeniem pierwotnym, w czasie którego nie zostały wypełnione do końca kanały. 

W niektórych przypadkach zdarza się, że po wykonaniu zdjęcia panoramicznego widoczne są nieprawidłowo przeleczone zęby. W takiej sytuacji konieczne jest ich powtórne leczenie. 

Często jest ono trudne i skomplikowane, ale poprawnie wykonane reendo pozwala uniknąć późniejszych powikłań. Do tego celu bardzo przydatny jest mikroskop zabiegowy, dzięki któremu łatwiej jest opracować kanał oraz usunąć ewentualne przeszkody np. złamane narzędzie kanałowe czy w ogóle znaleźć ujście kanału. 

Wskazania do reendo: 

  • dolegliwości bólowe 
  • przetoki ropne 
  • zmiany okołowierzchołkowe widoczne na zdjęciu rtg. 
  • nieprawidłowo wypełniony kanał 

Niestety leczenie kanałowe jest skomplikowane .W trakcie leczenia wykorzystuje się dużą ilość narzędzi, które są poddawane dużym siłom i naprężeniom co zwłaszcza w wąskich i zakrzywionych kanałach może powodować  złamanie narzędzia. Usuwanie takiego narzędzia wymaga dużej ilości czasu i precyzji.

Leczenie kanałowe jest najtańszym sposobem zachowania zęba, a przeleczony korzeń zęba pacjenta jest najlepszym implantem.

Zobacz także:

Stomatologia dziecięca

Dzieci to wyjątkowo wrażliwi i wymagający pacjenci. Niezmiernie ważne jest, by już od najmłodszych lat objęte był opieką stomatologiczną.

Więcej

Gaz rozweselający

Gaz rozweselający jest bardzo bezpieczny i nieszkodliwy, szczególnie przydatny dla osób odczuwających silny lęk przed wizytą u dentysty.

Więcej

3D / RTG

W naszym centrum dysponujemy pełną diagnostyką radiologiczną

Więcej

Sprawdź jak do nas dotrzeć